Zašto zamijeniti amalgamske ispune (plombe) kompozitnim materijalima?

U dentalnoj medicini često se postavlja pitanje je li potrebno zamijeniti postojeće amalgamske plombe kompozitnim materijalima. Ova tema izaziva sve veći interes zbog estetskih i zdravstvenih razloga. U ovom članku istražit ćemo razloge koji stoje iza ovog trenda te razmotriti prednosti koje kompozitni materijali nude u usporedbi s tradicionalnim amalgamskim plombama.

Glavne razlike između amalgamskih i kompozitnih plombi

Amalgamski ispuni, poznati kao “crne plombe,” već desetljećima se koriste u stomatologiji. Sastoje se od mješavine metala, uključujući srebro, kositar, bakar i živu, što rezultira karakterističnom tamnom bojom. Nasuprot tome, kompozitni materijali, često nazivani “bijelim plombama”, izrađeni su od umjetnih smola i dolaze u širokom spektru boja koje u potpunosti odgovaraju boji zuba.

Ova razlika u boji čini kompozitne materijale daleko privlačnijima kada je estetika u pitanju, posebno u vidljivim dijelovima usne šupljine. Osim estetske privlačnosti, kompozitni materijali posjeduju i bolja funkcijska svojstva.

Prednosti kompozitnih materijala:

Jedna od glavnih prednosti kompozitnih materijala su njihova estetska svojstva. Stomatolozi mogu birati iz palete boja kako bi osigurali optimalno uklapanje plombe s prirodnom bojom zuba, što ih čini preferiranim izborom u dentalnoj estetici.

Osim estetske vrijednosti, kompozitni materijali imaju tehnološku prednost. Za razliku od amalgama, koji se u zubu zadržava mehaničkim oblikovanjem kaviteta, kompozitni materijali kemijski se vežu za zubnu strukturu. Ovaj kemijski spoj nudi čvrstoću i dugotrajnost, smanjujući rizik od stvaranja pukotina i posljedičnog prodora bakterija, što može dovesti do nastanka karijesa. Kod amalgamskih ispuna taj spoj nakon nekog vremena popusti te je velika vjerojatnost nastanka karijesa.

Zdravstveni rizici povezani s amalgamskim plombama

Zabrinutost u vezi s amalgamskim plombama mahom se fokusira na prisutnost žive u njihovom sastavu. Živa je poznata po svojim potencijalno toksičnim i kancerogenim svojstvima, zbog čega je regulirana u mnogim industrijama, uključujući i dentalnu. Iako su studije o ovom pitanju često kontradiktorne, mnogi pacijenti ipak odlučuju zamijeniti amalgamske plombe iz predostrožnosti.

Trajnost i čvrstoća kompozitnih plombi

Iako se kompozitni materijali često percipiraju kao manje trajni u usporedbi s amalgamom, unatoč svojim estetskim prednostima oni ne kompromitiraju dugotrajnost i čvrstoću plombe. Kemijska veza koju ostvaruju s tvrdim zubnim tkivom osigurava postojanost i otpornost na svakodnevne žvačne sile.

Trošak zamjene amalgamskih plombi

Zamjena amalgamske plombe kompozitnom plomba je postupak koji se može obaviti tijekom jednog posjeta stomatologu. Izvodi se u lokalnoj anesteziji, što osigurava bezbolnost procesa. Trošak ove zamjene obično se kreće od 40 do 60 eura po plombi, ovisno o složenosti zahvata i veličini plombe.

Zanimljivost kod kompozitnih materijala je način stvrdnjavanja. Jeste li se zapitali ikad čemu služi plavo svijetlo kojim dentalna asistentica svijetli u ustima?

Stomatolog neposredno nakon što postavi bijelu plombu u zub ona je u plastičnom stanju, tj može se oblikovati. Kako bi ostala u zubu potrebno je da se stvrdne. Stvrdnjavanje (polimerizacija) bijele plombe odvija se pod utjecajem plavog svijetla. Zahvaljujući spektru plave boje u kompozitnim materijalima aktiviraju se kemijske tvari zvane fotoinicijatori koji zatim pokreću kemijski proces stvrdnjavanja ispuna koji traje svega 20 sekundi.

Zaključak

Zamjena amalgamskih plombi kompozitnim materijalima nudi mnoge prednosti, počevši od poboljšanja estetskog izgleda do potencijalnih zdravstvenih koristi. Kao i kod svake medicinske odluke, ključno je konzultirati se sa svojim doktorom dentalne medicine koji će procijeniti individualne potrebe i pružiti najbolje rješenje. Odluka da se djeluje preventivno i estetski može donijeti dugoročne koristi kako u smislu zdravlja tako i u smislu samopouzdanja pacijenta.

 

Kontaktirajte nas

    Korištenjem ovog obrasca pristajete na uvjete korištenja internet stranice te potvrđujete da ste upoznati s zaštitom podataka www.cdmz.hr


    Stojimo Vam na usluzi



    Kontakt:
    Tel: 023/77 99 39
    E-mail: [email protected]


    Adresa:
    Ul. postrojbi specijalne policije 21,
    2300, Zadar


    Radno vrijeme:
    PON-PET: 08 - 20 sati
    SUB: po dogovoru


    Odjaviti se možete u svakome trenutku. Pročitajte više o načinu na koji se koriste Vaši podaci na poveznici.

    © 2024 Centar dentalne medicine Zadar
    Nazovite nas
    Kako do nas